Greqia ankohet në UEFA për shkurtesën e Maqedonisë së Veriut në Euro 2020

Prishtinë | 15 Qer 2021 | 16:13 | Nga Ekonomia Online

Greqia është ankuar në UEFA për një shkurtesë të përdorur nga Maqedonia e Veriut në Kampionatin Evropian.

Logoja e federatës së futbollit të vendit (FFM) u shfaq në fanellat e vendit gjatë ndeshjes së hapjes së fazës së grupeve kundër Austrisë.

Por, ministrat grekë kanë deklaruar se Maqedonia e Veriut nuk mund të luajë me akronimin “MKD” dhe duhet të përdorë një term tjetër në përputhje me marrëveshjen e Prespës, e cila ndryshoi emrin kushtetues të ish-republikës Jugosllave.

Ministri i jashtëm, Nikos Dendias i dërgoi një letër të dielën homologut të tij në Maqedoninë e Veriut, duke kërkuar që ekipi të respektojë marrëveshjen.

Dendias nxiti Maqedoninë e Veriut të përdorë një akronim tjetër që i përgjigjet emrit të saj zyrtar si “NM” (Maqedonia e Veriut) ose “RNM” (Republika e Maqedonisë së Veriut).

Ministri gjithashtu kërkoi nga homologu i tij, Bukhar Osmani të ndryshojë zyrtarisht emrin e federatës së futbollit.

Ndërkohë, ministri grek i sportit, Lefteris Avgenakis i dërgoi një letër tjetër presidentit të UEFA-s Aleksander Ceferin të shtunën duke i kërkuar të ndërhynte në këtë çështje.

Marrëveshja e Prespës, e nënshkruar në qershor të vitit 2018 pas negociatave të gjata, i dha fund mosmarrëveshjeve me vite midis Athinës dhe Shkupit.

Mosmarrëveshja midis dy vendeve fqinje rreth emrit çoi në një veto greke mbi pranimin e Maqedonisë së Veriut në NATO dhe Bashkimin Evropian për gati 30 vjet.

Nacionalistët në Greqi e panë ndryshimin e emrit si një uzurpim të trashëgimisë kulturore të maqedonasve të lashtë.

Greqia ka insistuar që Maqedonia e Veriut të mbajë marrëdhënie bilaterale pozitive dhe të zbatojë plotësisht marrëveshjen e nënshkruar.

Sidoqoftë, Osmani ka thënë se inicialet e MKD-së nuk ishin në kundërshtim me marrëveshjen e Prespës.

“Federata e Futbollit e Maqedonisë është një organizatë e pavarur dhe jofitimprurëse që është regjistruar në regjistrin qendror si shoqatë dhe si e tillë nuk merr para shtetërore”, deklaroi ai.

“Marrëveshja e Prespës përfshin institucionet që marrin paratë e shtetit. Dhe për sa kohë që FFM nuk merr para shtetërore, ajo nuk ka asnjë detyrim të rregullojë emrin sipas Marrëveshjes së Prespës”.

Maqedonia e Veriut u mund 3-1 nga Austria në ndeshjen e tyre të hapjes në UEFA Euro 2020.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme