Ish-sulmuesi i Interit shpëtoi 542 jetë me fondacionin e tij

Prishtinë | 14 Sht 2018 | 15:23 | Nga

Ish-sulmuesi i Inter Nwankwo Kanu thotë se fondacioni i tij i zemrës ka shpëtuar 542 jetë pasi shpjegoi se si një problem kardiak e frymëzoi atë për të ndihmuar të tjerët.

Nwankwo Kanu ka luajtur për shumë skuadra të njohura evropiane, por pasi ai kishte pasur probleme me zemër, sa ishte pjesë e Interit, vendosi që të hapte një fondacion me emrin “Zemra e Kanu-s”.

Ai deri tash nëpërmjet këtij fondacioni ka shpëtuar 542 jetë, kryesisht fëmijë nga Afrika.

“Ne kemi shpëtuar 542 jetë,” ka thënë Kanu për “The Guardian”.

“Por ne vazhdojmë ta bëjmë atë. Këtë javë katër pacientë shkuan në Sudan dhe ne po dëgjojmë se operacionet ishin të suksesshme dhe gjashtë të tjerë po largohen.”

“Ne kemi bashkëpunuar me spitalet, bëjmë kontrolle, flasim me prindërit, i edukojmë ata dhe në të njëjtën kohë i marrim fëmijët në vende të tjera për operacione.”

“Qëllimi i fondacionit është të ndërtojmë spitalet tona kardiake në Afrikë, duke filluar në Nigeri. Do të ishte shumë më e lehtë”, u shpreh ai.

“Si futbollist ju fitoni trofe dhe është mirë. Por kjo është shumë më tepër. Ajo që ata raportuan ishte se kisha një problem me zemrën time dhe nuk mund të luaja më futboll”.

“Ishte edhe në gazetat në Itali. Kështu e kuptova – përmes lajmit. Më vonë, Interi erdhi të më thoshte se, po, kjo ishte situata”.

Unë thashë: Kam dëgjuar për këtë. Ishte një gjë e madhe dhe për t’u zbuluar në atë mënyrë.

“Nuk duhet të ishte kështu. Në atë moment, gjithçka shkonte keq për mua. Ajo që unë përjetova pas transferimit tim në Inter më bëri më të fortë”.

“Nuk ka asnjë provë më të madhe se kur jeni në mes jetës dhe vdekjes, kështu që nëse mund të dilni nga atje, ju mund të përballoni çdo gjë. Më dha këtë shtytje për të dalë dhe për të bërë gjithçka që kisha për të bërë”, tha Kanu.

“Gjithashtu ndryshoi mënyra se si e shihja botën. Për shembull, nëse nuk keni qenë në spital, nuk kuptoni me të vërtetë se çfarë po ndodh atje”.

“Kuptova se kishte më shumë për jetën sesa thjesht të jetoja në vetvete. Ju mund të hapni dyert për të ndihmuar të tjerët”.

“Unë e di dhimbjen që kam kaluar si një i rritur, prandaj imagjinoni se si është për fëmijët. Është e vështirë për ta të marrin atë dhimbje”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme