Juventusi, ekipi më i vlefshëm italian

Prishtinë | 12 Pri 2021 | 21:43 | Nga Ekonomia Online

Katër klube të Serie A janë ndër 20 më të vlefshmet në botë, sipas Forbes, por asnjë nuk është në 10 më të mirët.

Vlerat e klubit të futbollit janë rritur 30% mesatarisht në dy vitet e fundit.

20 skuadrat më të mira vlejnë mesatarisht 2.28 miliardë dollarë dhe Barcelona kryeson renditjen me një vlerë prej 4.76 miliardë dollarë.

Juventus është klubi i parë italian në pozitën e 11-të, pas Tottenham. Vlera e Bianconerëve është 1,95 miliardë dollarë.

Reklamë

Interi, Milani dhe Roma paraqiten në 20 më të mirët, por secili prej tyre ka një vlerë nën një miliard.

Sipas Calcio & Finanza, Inter është klubi i dytë me rritjen më të lartë krahasuar me dy vjet më parë, hera e fundit që Forbes publikoi renditjen e saj.

Renditja e 20 klubeve më të vlefshme në botë:

Barcelona – 4.76 miliardë dollarë
Real Madrid – 4.75 miliardë dollarë
Bayern Munich – 4.215 miliardë dollarë
Manchester United – 4.2 miliardë dollarë
Liverpool – 4.1 miliardë dollarë
Manchester City – 4 miliardë dollarë
Chelsea – 3.2 miliardë dollarë
Arsenal – 2.8 miliardë dollarë
Paris Saint-Germain – 2.5 miliardë dollarë
Tottenham Hotspur – 2.3 miliardë dollarë
Juventus – 1.95 miliardë dollarë
Borussia Dortmund – 1.9 miliardë dollarë
Atletico Madrid – 1 miliard dollarë
Inter – 743 milionë dollarë
Everton – 658 milionë dollarë
AC Milan – 559 milionë dollarë
Roma – 548 milionë dollarë
West Ham – 508 milionë dollarë
Leicester City – 455 milionë dollarë
Ajax – 413 milionë dollarë

Të ngjashme