Kampionati Evropian Italian më së shumti gola të shënuara nga lojtarët që luajnë në Serie A

Prishtinë | 23 Qer 2021 | 11:28 | Nga Ekonomia Online

Në Kampionatin Evropian janë shënuar në total 70 gola (duke përjashtuar gjashtë auto-gola).

Serie A është duke udhëhequr si ligë në Euro 2020 sa i përket numrit të golave që janë shënuar nga lojtarët që luajnë në Itali.

Lojtarët që luajnë në ligën italiane, të cilët përfaqësojnë ekipe të ndryshme, kanë arritur që në total të shënojnë 23 gola.

Pas Serie A renditet Bundesliga, me lojtarët që kanë shënuar 16, gjersa Liga Premier me lojtarët e tyre ka dy më pak.

Eredivisie, Pro League e Belgjikës, Ligue 1 dhe Superliga e Rusisë, kanë një total prej vetëm dy gola.

Pas tyre vijnë ligat si, e Portugalisë, Turqisë, Hungarisë, Skocisë dhe e Kinës, që kanë shënuar vetëm një gol.

Lista me lojtarët që luajnë në Serie A dhe që kanë shënuar në total prej 23 golash:

Shënoi në takimin kundër Turqisë

Shënoi në takimin kundër Turqisë

Shënoi në takimin kundër Zvicrës

Shënoi në takimin kundër Zvicrës

Shënoi në takimin kundër Zvicrës

Shënoi në takimin kundër Uellsit

Shënoi në takimin kundër Hungarisë nga penalltia

Shënoi në takimin kundër Hungarisë nga loja e hapur

Shënoi në takimin kundër Gjermanisë

Shënoi në takimin kundër Rusisë

Shënoi në takimin kundër Rusisë

Shënoi në takimin kundër Finlandës

Shënoi në takimin kundër Austrisë

Shënoi në takimin kundër Sllovakisë

Shënoi në takimin kundër Polonisë

Shënoi në takimin kundër Finlandës

Shënoi në takimin kundër Turqisë

Të ngjashme