Konta arrin në gjysmëfinale të French Open pasi mposhti Stephens

Prishtinë | 05 Qer 2019 | 09:45 | Nga Ekonomia Online

Johanna Konta mposhti Sloane Stephens me një shfaqje të jashtëzakonshme për të arritur finalen e saj të tretë të katërt të Grand Slam në Open Francez.

Stephens humbi në finale vitin e kaluar ndaj Simona Halep dhe ishte përgatitur për të arritur atje përsëri, por ajo ishte e pafuqishme për të ndaluar Konta, shkruan Mirror.

Duke arritur në katër vitet e fundit, Konta ka krahasuar performancat më të mira të saj në Grand Slam në 2016 dhe Wimbledon vitin e ardhshëm, si dhe performancën e Jo Durie, e cila ishte gruaja e fundit britanike për të arritur katër të fundit këtu në 1983.

Një pjesë e kreditit për këtë fitore shkon edhe për trajnerin francez të Konta-së, Dimitri Zavialoff, me të cilin ajo filloi të punojë në tetor dhe i njëjti e ka ndihmuar që të besojë ajo në lojën e saj.

Të ngjashme