“Kush jam unë që ta ndryshoj?”, Setien thotë se Messi është i vështirë për t’u menaxhuar

Prishtinë | 01 Nën 2020 | 09:41 | Nga Ekonomia Online

Ish-trajneri i Barcelonës, Quique Setien, beson se Lionel Messi është i vështirë për t’u menaxhuar, duke shtuar se reputacioni i madh i argjentinasit do të thotë se ai ishte i vështirë për trajnerin për ta kritikuar sa ishte në krye të Camp Nou.

Setien mori drejtimin e Barcës në janar pasi klubi shkarkoi Ernesto Valverden, por koha e ish-menaxherit të Real Betisit zgjati pak më shumë se gjashtë muaj në këtë post para se ai të lirohej nga detyrat e tij në gusht.

Humbja turpshme e Barcës 8-2 në Ligën e Kampionëve nga Bayerni ishte pika e fundit për Setien, i cili përfundoi pa trofe sezonin në Camp Nou.

Pas sezonit, Messi i dëshpruar u përpoq të krijonte një largim nga klubi, para se të tërhiqte kërkesën e tij kur u bë e qartë se ai do të detyrohej në një betejë ligjore me klubin e tij.

Në një intervistë me ish-trajnerin e Real Madrid dhe Spanjës, Vicente del Bosque për El Pais, Setien foli për vështirësinë e menaxhimit të një lojtari si Messi – fitues i gjashtë çmimeve të Topit të Artë dhe dikush që Setien e konsideron më të madhin ndonjëherë.

“Unë mendoj se Messi është më i miri i të gjitha kohërave. Ka pasur lojtarë të tjerë të shkëlqyeshëm që kanë qenë të shkëlqyeshëm, por vazhdimësia që ky djalë ka pasur gjatë gjithë viteve nuk është dashur nga askush”, ka thënë fillimisht Setien.

“Leo është i vështirë për t’u menaxhuar. Kush jam unë për ta ndryshuar atë! Nëse ata e kanë pranuar atë siç është për vite me radhë dhe nuk mund ta ndryshoja atë”.

“Ekziston një aspekt tjetër përtej lojtarit dhe është më e vështirë për t’u menaxhuar. Shumë më e vështirë. Është diçka e natyrshme te shumë atletë. Ju shikoni gjëra që nuk i prisni”.

“Ai është shumë i rezervuar por ju bën të shihni gjërat që ai dëshiron. Ai nuk flet shumë”, përfundoi ish-trajneri i Barcelonës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme