Liverpooli siguron Konaten

Prishtinë | 24 Pri 2021 | 12:44 | Nga Ekonomia Online

Kampioni në fuqi i Anglisë, Liverpooli, ka siguruar qendërmbrojtësin francez Ibrahima Konate për sezonin e ardhshëm pasi ka arritur marrëveshje me skuadrën e Leipzigut.

“The Guardian” ka raportuar të shtunën se të gjitha palët janë dakorduar dhe muajin tjetër pritet të zyrtarizohet transferimi i Konates te Liverpooli.

Për kartonin e tij, Liverpooli do t’i paguajë Leipzigut 41 milionë euro dëmshpërblim kurse Konate pritet të firmos kontratë pesëvjeçare.

Për shërbimet e Kontaes, Liverpooli ka mposhtur konkurrencën e fortë të skuadrave tjera të Evropës, si Manchester United, Arsenal, Barcelona, Real Madrid, Chelsea e Tottenham.

Konate është pjesë e Leipzigut prej vitit 2017 kur u transferua nga Sochauxi dhe ka kontratë me ekipin gjerman deri në vitin 2023.

Ai këtë sezon ka regjistruar 18 paraqitje dhe ka shënuar një gol në të gjitha garat.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme