Liverpooli, siguron shërbimet e japonezit Minamino

Prishtinë | 12 Dhj 2019 | 12:53 | Nga Ekonomia Online

Liverpooli  thuhet se ka fituar konkurrencën nga Manchester Unitedi për të rënë dakord për një marrëveshje të janarit në parim me Red Bull Salzburg për Takumi Minamino, i cili ka një klauzolë të largimit prej vetëm 7.25 milionësh.

Christoph Freund, drejtori sportiv i kampionëve të Austrisë, ka thënë për Independent këtë javë se 24-vjeçari është i gatshëm të përshpejtojë zhvillimin e tij në një nga klubet elitare të Evropës pas pesë viteve te Salzburgu.

“Ai është një lojtar i shquar me një personalitet të jashtëzakonshëm”

“Klubet e mëdha kanë qenë duke e shikuar atë dhe nëse unë isha ata, nuk do të kisha asnjë hezitim ta firmosja”.

“Takumi është gati të bëjë hapin tjetër në janar”, kishte thënë Freund për The Independent.

Nuk ka shkuar shumë kohë dhe tashmë ky medium, së bashku me gazetaren e tyre, Melissa Redy, e cila është e afërt me Liverpoolin, raporton se Reds kanë arritur marrëveshje për transferimin e Minaminos.

Ndryshe, japonezi 24-vjeçar mund të luaj në tri pozitat sulmuese dhe njihet për teknikën e tij të jashtëzakonshme.

Minamino ka shënuar nëntë gola dhe 11 asistime deri tani këtë sezon, ndërsa njëri gol ka ardhur pikërisht ndaj Reds në Ligën e Kampionëve. /Telegrafi/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme