Lojtarët e Manchester United të ‘frikësuar’ nga ushqimi që konsumon Ronaldo

Prishtinë | 14 Sht 2021 | 13:20 | Nga Ekonomia Online

Portieri i Manchester United, Lee Grant ka zbuluar se shokët e tij të skuadrës ishin shumë të frikësuar për të ngrënë ëmbëlsirë pasi panë darkën e shëndetshme të Cristiano Ronaldos.

Grant i tha talkSPORT se shokët e tij të skuadrës zakonisht kënaqen pas darkës kur hanë ëmbëlsira në hotel një natë para ndeshjes.

Gardiani zbuloi se ai dhe shokët e tij të skuadrës po shikonin atë që po hante Ronaldo dhe pasi pa kuinoa, avokado dhe vezë të ziera në pjatën e tij, asnjë prej tyre nuk guxoi të ngrihej për të marrë ëmbëlsirë pas vaktit.


Ai tha: “Ju mbaroni darkën tuaj dhe zakonisht një natë të premte keni marrë disa ëmbëlsira. Keni pak mollë të thërrmuar dhe krem, ose keni pak kafe dhe krem”.

“Unë po ju them tani, asnjë lojtar nuk preku kremin e mollës, asnjë lojtar nuk shkoi për atë kafe. Ne u ulëm në tryezën tonë para ndeshjes dhe menjëherë njëri nga djemtë më tha: ‘Çfarë ka Cristiano në pjatën e tij?’”.

“Ne po shikonim në atë që ai kishte dhe padyshim që është pjata më e pastër dhe më e shëndetshme që mund të imagjinoni”.


“Thjesht më bëri përshtypje se si asnjë lojtar nuk u ngrit për të marrë ëmbëlsira apo kafe pas ushqimit”.

Raportohet se Ronaldo do të hajë deri në gjashtë vakte në ditë dhe favorizon peshkun si përbërës të dietës së tij dhe merluc të zier si të preferuarit e veçantë.

Ai gjithashtu e konsideron pulën si “magjike” për shkak të proteinave të larta dhe përmbajtjes së ulët të yndyrës dhe shpesh do të hajë proshutë dhe djathë dhe kos me pak yndyrë për mëngjes.
Nga gjashtë vaktet e tij në ditë, dreka numër një do të jetë diçka si pulë me pak sallatë, ndërsa numri dy zakonisht do të jetë peshku, siç është toni, me pak sallatë, vezë dhe ullinj.

Për darkë, ai do të marrë proteina me biftek, peshk ose specialitet të Lisbonës të Bacalao a la Brasa – një përzierje e merlucit të zier, qepëve, patateve të prera hollë dhe vezëve të fërguara.

Por, tarajneri Ole Gunnar Solskjaer hodhi poshtë komentet e portierit rezervë.

Ai tha: “Kjo është padyshim një shaka nga Granty në një mjedis me disa shokë dhe ish-lojtarë, nuk është se jemi të lidhur me ushqim dhe Cristiano e ndryshoi atë”.

Ronaldo gjithashtu siguron që ai ka tetë orë gjumë çdo natë dhe ndonjëherë mund të marrë deri në pesë orë gjumë gjatë ditës.

Për rëndësinë e gjumit, Ronaldo ka thënë: “Gjumi i duhur është vërtet i rëndësishëm për të përfituar sa më shumë nga stërvitja”.
“Unë shkoj në shtrat herët dhe zgjohem herët, veçanërisht para ndeshjeve. Gjumi ndihmon muskujt të qetësohen, gjë që është me të vërtetë e rëndësishme”.

Superylli ka thënë gjithashtu se ruajtja e shëndetit të mirë mendor është po aq e rëndësishme sa të ruash shëndetin e tij fizik që ai të jetë në më të mirën e tij në fushë.

Ai thotë: “Stërvitja dhe seancat fizike janë më të rëndësishmet, por të jetosh një mënyrë jetese të relaksuar të ndihmon të jesh më i miri që mund të jesh, fizikisht dhe mendërisht”.


“Unë e kaloj kohën time të lirë me familjen dhe miqtë, gjë që më mban të relaksuar dhe në një mendim pozitiv”.

Kjo përfshin kalimin e kohës cilësore me familjen e tij – partneren Georgina Rodriguez dhe katër fëmijët e tij Cristiano Jr, binjakët Mateo dhe Eva Maria dhe Alana Martina. /Telegrafi

Të ngjashme