“Lozhka”, instrumenti zyrtar i Kupës së Botës

Prishtinë | 12 Qer 2018 | 15:39 | Nga

Lëshoni vend vuvuzela. Instrumenti muzikor për Kupën e Botës në futboll këtë vit është një lugë ruse.

Tetë vjet më parë jug-afrikanët bënë bujë me instrumentin frymor të plastikës të njohur si vuvuzela, kur organizuan Kupën e Botës, shkruan Koha Ditore.

Rusët po shpresojnë që tifozët në Kupën e Botës, që e organizojnë duke nisur nga dita e enjte, do të festojnë duke kërcitur me “lozhat” e tyre, një lugë që tërheq vëmendjen, por ka një ritëm më të qetë sesa vuvuzela.

Muzikantët e muzikës folk duke përdorur instrumentet tradicionale – dy lugë të drurit duke mbajtur në duar dhe duke i goditur me të tretën – kanë bërë bujë në pritjet zyrtare të delegacioneve.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme