Mandzukic bëhet ndihmëstrajner i Kroacisë

Prishtinë | 22 Nën 2021 | 17:28 | Nga Ekonomia Online

Kroacia ka njoftuar se ish-sulmuesi i Juventusit dhe Milanit, Mario Mandzukic, do ta fillojë karrierën e tij si trajner duke punuar nën drejtimin e Zlatko Dalic në ekipin kombëtar.

Mandzukic, i cili doli në pension pas një periudhe gjashtëmujore në Milano në fund të 2020-2021, është emëruar si ndihmësi i ri i Dalic në Kroaci.

35-vjeçari bëri 89 paraqitje nga kombëtarja, duke shënuar 33 gola në këtë proces. Ai ndihmoi Kroacinë në finalen e Kupës së Botës 2018, kur ata përfunduan si nënkampionë pas Francës në Rusi.

Mandzukic kaloi pesë vjet në Juventus midis 2015 dhe 2020, përpara se të transferohej në Katar dhe Al-Duhail.

Ish-sulmuesi i Bayern Munich dhe Atletico Madrid shënoi 44 gola në 162 paraqitje me Bianconerët.

Ai mbërriti në Milano në janar 2021, por pati probleme me lëndime gjatë kohës së tij me kuqezinjtë dhe luajti vetëm 11 ndeshje për ta.

Të ngjashme