Messi fiton për herë të gjashtë Topin e Artë, Ronaldo futbollisti i “harruar” i vitit 2019 – golat dhe statistikat

Prishtinë | 03 Dhj 2019 | 13:19 | Nga Ekonomia Online

Ka pasur më shumë se një grusht lojtarësh të shkëlqyeshëm që kanë luajtur futboll gjatë viteve, por vetëm disa prej tyre shkojnë për të gdhendur emrin e tyre në historinë e këtij sporti, për t’u mbajtur mend për dekadat në vazhdim.

Pele, Diego Maradona, Johan Cruyff dhe Alfredo Di Stefano janë emra që i njohin të gjithë me një interes kalimtar në futboll, por deri vonë ka qenë e vështirë të imagjinohet se dy më të mëdhenjët të të gjitha kohërave të bashkëjetojnë në të njëjtën epokë.

Por kjo është pikërisht ajo që ka ndodhur me Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldos. Ata kanë shkuar kokë më kokë dhe po thyejnë rekorde për më shumë se një dekadë, shkruan lajmi.net.

Messi, për ta arritur atë tani, sapo ka fituar Topin e Artë të gjashtë, i cili e dërgon atë në avantazh me pesë të portugezit.

Golat për klubin

Messi gjithashtu ka më shumë gola të klubit sesa Cristiano. Të dy tashmë kanë mbi 600, por 613 të Messit janë më mirë se 609 të sulmuesit të Juventus.

Dopiet, het-trike, poker dhe ndeshje me pesë gola

Shënimi është një gjë, por shënimi më shumë se një herë në të njëjtën ndeshje është krejt tjetër.

Messi, megjithëkëtë, ka më shumë dopieta dhe het-triqe sesa Cristiano, megjithëse portugezi ka shënuar katër gola ose më shumë herë sesa argjentinasi. Messi ka një het-trik tashmë këtë sezon kundër Celta Vigo, ndërsa Cristiano nuk ka arritur ende.

Golat ndërkombëtarë

Cristiano mposht bindshëm këtu Messin. Ai është vetëm një gol larg që të arrijë shifrën e 100 shënimeve për Portugalinë dhe është afër rekordit të Ali Daei i cili ka 109 gola, një kohësisht lojtari me më shumë gola ndërkombëtarë në historinë e futbollit. Messi është me 70 sosh. 

Të ngjashme