Messi i afrohet rekordit të Maradonës

Prishtinë | 04 Maj 2021 | 08:58 | Nga Ekonomia Online

Goli nga gjuajtja e lirë e Lionel Messi kundër Valencias të dielën ishte i 50-ti me fanellën e Barcelonës. Ai gjeti rrjetën kundër Jasper Cillessen në pjesën e dytë në Mestalla.

Duke vepruar kështu, ai e çoi numrin e përgjithshëm të tij të golave nga gjuajtjet e lira në 56, me klubin dhe vendin. Kjo është vetëm tre nga rekordi argjentinas i Diego Maradonas me 59.

Messi tashmë ka tejkaluar 45 të Manuel Pelegrina dhe 43 Daniel Passarella për sa i përket totalit të golave nga gjuajtjet e lirë të bashkëkombasve.

Këtë fundjavë, Messi do të përballet me të njëjtën skuadër kundër të cilës shënoi golin e parë nga gjuajtjet e lira për Barcelonën.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme