Messi rikthehet nga pushimet, gjendet në Barcelonë dhe sot pritet ta nënshkruaj kontratën e re

Prishtinë | 05 Gus 2021 | 10:06 | Nga Ekonomia Online

Ylli argjentinas, Lionel Messi pritet të vendosë lapsin në letër në një kontratë të re me Barcelonën në orët e ardhshme.

Messi mbetet një lojtar i lirë pasi u largua nga Barcelona në skadimin e kontratës së tij në korrik, por duket se saga mund të përfundojë, ose të paktën në një farë mase.

Kjo sepse, sipas gazetës Marca, ylli argjentinas pritet të nënshkruajë kontratën e tij të re me Barcelonën sot (e enjte) pasi është kthyer nga pushimet e tij në Ibiza.

Kontrata e re është rënë dakord për rreth tre javë, por asnjëra palë nuk ishte e interesuar të përfundonte marrëveshjen pasi Messi nuk mund të regjistrohej në La Liga për shkak se Blaugranët ishin dukshëm mbi kufirin e tyre të pagave.

Mbetet kështu, dhe Barca ende nuk është në gjendje të regjistrojë kontratën e Messit me La Liga, të paktën tani për tani.

Por me optimizëm që Joan Laporta dhe bashkëpunëtorët mund ta zvogëlojë pagën mjaftueshëm dhe me kalimin e kohës, Messi duket se do të vendosë zyrtarisht lapsin në letër.

Megjithatë, tani për tani marrëveshja e re në vetvete do të shihet si një hap i madh, dhe nëse Messi e nënshkruan atë siç pritej, ai do të jetë në gjendje të festojë në një stil të përshtatshëm kur të japë fjalimin e kapitenit të tij në ndeshjen e së dielës në trofeun Joan Gamper midis Barcelonës dhe Juventusit në Estadio Johan Cruyff.

Të ngjashme