Nagelsmann flet për ofertën e Real Madridit të bërë në vitin 2018: Ishte hap i madh për tu marr, nuk pranova për disa arsye

Prishtinë | 14 Shk 2020 | 17:56 | Nga Ekonomia Online

Real Madridi ishte duke kërkuar një trajner të ri për të zëvendësuar Zinedine Zidane, pasi francezi u largua në vitin 2018 nga klubi.

Julian Nagelsmann e zbulon se ka pasur bisedime me klubin spanjoll, ndërsa 32-vjeçari  ka treguar edhe arsyen pse e ka refuzuar ofertën.

“Është normale nëse Real Madrid ju thërret, dhe ju mendoni për këtë. Unë u befasova në fillim. E peshova ofertën dhe nuk u ndjeva mirë që të shkoja atje”.

“Unë dua të përmirësohem. Nëse shkoni në Real Madrid, nuk ke kohë të përmirësohesh si trajner. Atje nuk ke rast të bëhesh trajner më i mirë, duhet të jesh më i miri. Unë nuk jam më i miri tani, por mund të pranoj se dua të jem një nga më të mirët në të ardhmen”.

“Nëse shkoni në Real Madrid ose Barcelonë, tifozët, media dhe vendimmarrësit në klube nuk ju japin kohën për t’u rritur”.

“Ata duan të shohin vetëm fitore çdo ndeshje, tituj, trofe të Ligës së Kampionëve”.

“Nëse nuk fitoni, nuk mund të thoni “por unë jam akoma i ri, unë jam ende duke u zhvilluar””.

“Nuk është aq e lehtë në futboll të planifikosh një karrierë, sepse është kaq e paparashikueshme, por duhet të provosh”.

“Gjëja kryesore është të bëjmë hapat e duhur, jo hapat më të mëdhenj. Real Madrid është ndoshta një nga hapat më të mëdha që mund të ndërmerrni, kështu që unë mendova”.

Gjermanët gjithashtu tha se nuk do të drejtonte Real Madridin pa e mësuar gjuhën spanjolle.

“Gjëja tjetër është se gjuha është shumë e rëndësishme për mua.  Më pëlqen të komunikoj, jam shumë shprehës me lojtarët e mi”.

“Unë nuk mund të flas ende spanjisht. Mund të them disa fjalë. Pra, ai ishte hapi më i madh, por jo hapi i duhuri”, ka thënë Nagelsmann për The Independent.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme