Peja në finale, fiton me rezultat zyrtar ndeshjen e ndërprerë me Ponten pas përleshjes

Prishtinë | 05 Maj 2021 | 12:42 | Nga Ekonomia Online

Komesari i Garave i Federatës së Basketbollit të Kosovës, ka regjistruar me rezultat zyrtar ndeshjen e ndërprerë të martën në Prizren, pas përleshjes, në favor të Pejës.

KG i FBK-së ka regjistruar ndeshjen me rezultat zyrtar 20:0, dhe kështu Peja është kualifikuar në finale të plejofit të Superligës.

Ndeshja u ndërpre pas 20 minutave lojë, kur pasi lojtarët e Pejës po shkonin ë zhveshtore, nisi një përleshje ku u përfshinë lojtarë e zyrtarë të dy skuadrave, por edhe shikues.

Rezultati në serinë gjysmëfinale ishte 2:2 dhe me fitoren “në tavolinë”, Peja shkon në finale, ku do të takohet me Yllin.

Ponte Prizreni, si organizator i ndeshjes është dënuar me 4000 euro për lëshime në organizim dhe me zhvillimin e tri ndeshjeve pa prezencën e publikut në sezonin e ardhshëm. Peja ndërkohë është dënuar me 600 euro si dhe i janë suspenduar dy lojtarët e huaj për dy ndeshje, Aj Walton dhe Brandon Walters. Ata janë gjobitur edhe me nga 400 euro për përfshirje në përleshje.

Kapiteni i Pejës, Dardan Berisha, është gjobitur me 100 euro.

Te Ponte, Leurit Morina është dënuar me dy ndeshje moslojë dhe me 400 euro.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme