Platini tregon se si u montua shorti i Kupës së Botës “Francë 1998”

Prishtinë | 18 Maj 2018 | 15:08 | Nga

Ish-presidenti i UEFA-s dhe legjenda franceze, Mishel Platini ka thënë se shorti i Kupës së Botës 1998 u hartua në mënyrë që vendi mikpritës të mos takonte Brazilin deri në finale.

Franca mundi Brazilin 3-0 në Paris 20 vjet më parë, falë dy golave të shënuar nga Zinedine Zidane dhe një nga Emmanuel Petit për të hequr trofeun për herë të parë para një turme vendase adhuruese.

Sipas Platinit – i cili ishte në komitetin organizues të turneut – kishte qenë “ëndrra e të gjithëve” për të parë teksa mundën në finale pesë herë kampionët e botës.

“Kur organizuam kalendarin, bëmë pak manovra”, ka thënë fillimisht Platini për France Bleu Sport.

“Nëse ne përfundonim të parët në grup dhe Brazili përfundonte i pari, nuk mund të takohemi përpara finales”.

Brazilianët u tërhoqën në Grupin A, ku e mposhtën Skocinë dhe Marokun para se të humbnin në mënyrë të habitshme nga Norvegjia, ndërsa Franca fitoi të tri ndeshjet e tyre në Grupin C kundër Afrikës së Jugut, Arabisë Saudite dhe Danimarkës.

Të dy vendet përfunduan në krye të grupeve të tyre, dhe kështu u vendosën në anët e kundërta për fazat e eliminimit.

“Ju mendoni se të tjerët nuk e bënë atë në Kupat e tyre të Botës? Të gjithë e bëjnë, Franca-Brazili në finale, ishte ëndrra e të gjithëve”, përfundoi Platini.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme