Prishtina e ngrit lart trofeun e Superligës së Kosovës

Prishtinë | 16 Maj 2021 | 17:42 | Nga Ekonomia Online

Prishtina e ngriti lart në qiell trofeun e Superligës për sezonin 2020/21 të dielën, i cili është i 11-të në historinë e klubit.

Klubi nga kryeqyteti e mundi 2:1 Gjilanin të dielën për t’i dhënë fund një pritjeje të gjatë prej tetë vjetëve për titull.

Kapiteni Lorik Boshnjaku e çoi lart trofeun e Superligës, i cili ishte i pari për të në karrierë.

Ky është titulli i 11-të për Prishtinën në historinë e klubit, që është rekord në futbollin kosovar.

Hera e fundit kur klubi nga kryeqyteti e fitoi titullin në Superligë, ishte sezoni 2012/13.

Besnik Krasniqi dhe Behar Maliqi ishin kampionët e fundit të Prishtinës dhe ata u rikthyen në klub këtë sezon për ta përsëritur suksesin.

Prishtina i mblodhi 78 pikë nga 35 ndeshje këtë sezon, pesë më shumë se Drita që e mposhti Drenicën, dhe shtatë më shumë se Ballkani, të cilin e pret në Fadil Vokrri në ditën e fundit të sezonit javën e ardhshme.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme