Prishtina fiton kundër Besës për ta marrë kreun e Superligës

Prishtinë | 10 Mar 2021 | 16:25 | Nga Ekonomia Online

Prishtina e ka zgjatur në gjashtë ecurinë e fitoreve të njëpasnjëshme dhe në 15 ecurinë pa humbje në Superligë, pasi e shkatërroi 5:1 Besën të mërkurën, duke u ngritur në vendin e parë në tabelë.

Në një ndeshje që nisi më vonesë në Stadiumin Fadil Vokrri në Prishtinë për shkak të borës, Leonit Abazi nuk humbi kohë për ta kaluar në epërsi skuadrën kryeqytetase, raporton Gazeta Express.

Abazi shënoi pas vetëm 14 minutave lojë, para se Endrit Krasniqi ta dyfishonte epërsinë pesë minuta më vonë.

Kur akrepat shënuan pothuajse gjysmë ore lojë, Leutrim Kryeziu e çoi në tri gola epërsinë e vendasve.

Donart Sheqerolli i dha një fije shprese vizitorëve nga Peja duke e shënuar atë që ishte goli i parë dhe i vetëm për Besën tre minuta brenda pjesës së dytë.

Gauthier Mankenda dhe Albin Prapashtica ia shuan shpresat asaj duke shënuar secili nganjëherë në 20 minutat e fundit për fitoren radhazi të Prishtinës.

Prishtina është në një ecuri mbresëlënëse prej 15 ndeshjeve pa humbje në Superligë.

Prishtina është lidere me 50 pikë, aq sa ka Drita në vendin e dytë dhe dy më shumë se Ballkani në vendin e tretë. Këto të fundit do t’i zhvillojnë ndeshjet e kësaj jave nesër, megjithatë.

Besa, ndërkohë, ngel në pozitën e fundit tashmë pa gjasa për t’i shpëtuar rënies nga elita një vit pasi u promovua.