Rekordi fantastik i Haaland në Champions League

Prishtinë | 06 Pri 2021 | 16:36 | Nga Ekonomia Online

Asnjë skuadër nuk ka qenë në gjendje t’i rezistojë norvegjezit, Erling Braut Haaland në UEFA Champions League; a do të jetë Manchester City i pari?

Pas 20 ndeshjeve të garave të UEFA-s për klube, Erling Haaland ka shënuar 24 gola dhe ai është regjistruar në listën e golashënuesve të paktën një herë ndaj secilës skuadër që ka takuar në UEFA Champions League. 

Ndërsa 20-vjeçari përgatitet të përballet me klubin e vjetër të babait të tij Alf-Inge Håland, Manchester City, statistikat e tij aktuale janë të mahnitshme.

Në të njëjtën pikë në karrierën e tyre, të mëdhenjtë e tjerë nuk kishin asgjë si fuqia e tij shënuese; pas 20 ndeshjeve evropiane, Kylian Mbappé kishte shënuar 12 gola, Lionel Messi tetë, Robert Lewandowski gjashtë dhe Cristiano Ronaldo vetëm një.

Të ngjashme