Sa do t’i kushtonte Real Madridit transferimi i Haalandit

Prishtinë | 08 Maj 2021 | 18:43 | Nga Ekonomia Online

Borussia Dortmund nuk kanë ndërmend të shesë Erling Haaland këtë verë, do të thotë se çdo përpjekje për të ndryshuar mendjen e tyre do të duhet të përfshijë shifrat e tregut shkatërrimtar.

Numri që mund ta tundojë klubin gjerman në tryezë është 180 milionë euro plus bonuset, gjë që Real Madrid nuk do ta mendojë as si opsion.

Dortmundi ka përsëritur në mënyrë aktive edhe një herë se Haaland nuk është në shitje dhe lojtari ka qenë i heshtur në lidhje me të ardhmen e tij, duke e lënë agjentin e tij Mino Raiola të luajë me karta.

Raiola ka një marrëdhënie të mirë me Real Madridib, duke biseduar rregullisht me drejtorin Jose Angel Sanchez. Ndërsa ai kurrë nuk ka negociuar një marrëveshje të madhe me Los Blancos.

Vlen të përmendet se agjenti gjithashtu ka një marrëdhënie të shkëlqyeshme me Joan Laportan dhe Ramon Planes në Barcelona.

Klubi Blaugrana di një ose dy gjëra për qasjen e vështirë të Dortmundit në shitjen e lojtarëve. Thjesht shikoni 145 milionë euro që ata paguan për Ousmane Dembelen.

CEO i klubit gjerman, Aki Watzke pret që klubi i blerjes të vijë tek ai dhe më në fund të prodhojë një numër që do ta bëjë atë të lëkundet.

Kjo është ajo që ndodhi me Dembelen, kur ai mbeti i papërkulur dhe, pas disa ditësh telefonatave, Barcelona arriti në 145 milionë euro, shifër kjo që askush nuk e kishte pritur.

Për Haaland, një nga lojtarët më premtues në botën e futbollit, do të duhet një ofertë edhe më e lartë për të marrë vëmendjen e Watzke.

Ekziston një sens në rritje në mesin e klubeve elitare të Evropës që askush nuk do të jetë i gatshëm të thyejë tregun dhe të çojë sulmuesin norvegjez larg Dortmundit këtë verë, veçanërisht me krizën e sjellë nga pandemia.

Pastaj ka raporte rreth klauzolës në kontratën e Haaland që do ta lejonte atë të largohej në verën e vitit 2022 për 75 milionë euro.

Askush nuk është në gjendje të konfirmojë nëse kjo klauzolë ekziston, por kjo nënkupton që ka një angazhim nga ana e lojtarit dhe agjentit të tij për të qëndruar në Dortmund për të paktën dy vjet, gjë që ata do ta kenë bërë deri në janar të vitit 2022.

Marrëdhënia e Florentino Perez me Watzke nuk do t’i japë avantazh Los Blancos kur bëhet fjalë për çmimin e Haaland, por kjo mund të nënkuptojë që lajmet për çdo ndryshim në situatën e tij arrijnë në Madrid para se diku tjetër.

Të ngjashme