Sonte kompletohet lista e Kombëtareve që do të luajnë në Botëror

Prishtinë | 14 Qer 2022 | 09:21 | Nga Ekonomia Online

Sonte do të kompletohet lista e Kombëtareve që do të marrin pjesë në Kampionatin Botëror të këtij viti.

Kosta Rika dhe Zelanda e Re do ta kërkojnë biletën e fundit që çon në “Katar 2022”.

Me këtë rast do të dihen emrat e 32 Kombëtareve që do të luajnë në garën më prestigjioze të futbollit, e cila do të mbahet në pjesën e dytë të vitit, shkruan “Gazeta Express”.

Mbrëmë, Australia u bë Kombëtarja e 31-të që do të shkojë në Katar pasi e siguroi kualifikimin në Botëror për herë të dytë radhazi.

“Kangurët” e eliminuan Perunë në “play-offin” interkontinental.

Vendimtare ishin penalltitë, pasi loja e rregullt dhe vazhdimet përfunduan baras, 0:0.

Portieri Redmayne ishte hero pas pritjes vendimtare të penalltisë së Alex Valeras.

Për Australinë, kjo do të jetë hera e gjashtë që merr pjesë në një Kampionat Botëror.

“Katar 2022” do të mbahet në mes të muajve nëntor dhe dhjetor të këtij viti. 

Të ngjashme