Sot zhvillohet finalja e madhe e Eurobasketit, Spanja-Franca

Prishtinë | 18 Sht 2022 | 11:35 | Nga Ekonomia Online

Spanja dhe Franca do të përballen sot në finalen e Eurobasketit.

Ky do të jetë takimi i tyre i gjashtë që nga edicioni i vitit 2009, transmeton Klankosova.tv.

Spanja edhe pse nuk ishte favorite për të arritur në finale, arriti që gjatë rrugëtimit të eliminojë shumë skuadra që ishin pretendente për ta fituar këtë edicion.

Mund të mos jenë më betejat legjendare të Tony Parker dhe Pau Gasol, por këto dy skuadra ende po gjejnë mënyra për të fituar dhe për të konkurruar për medalje nën drejtimin e trajnerëve Vincent Collet dhe Sergio Scariolo – ndërsa Rudy Fernandez gjithashtu konkurroi 11 vjet më parë.

Spanja është prapa me dy shifra në secilën nga tre ndeshjet e saj në fazën e eliminimit në Berlin, me përpjekjen e fundit të rikthimit duke mposhtur Gjermaninë nikoqire në një fitore 96-91 pas 29 pikëve nga Lorenzo Broën.

Në anën tjetër, Franca kaloi Poloninë 95-54 pas frikës së madhe në dy raundet e mëparshme që e panë atë në prag të eliminimit.

Finalja do të zhvillohet me fillim nga 20:30.

Të ngjashme