Southgate zgjat kontratën si trajner i Anglisë edhe për tre vjet

Prishtinë | 22 Nën 2021 | 14:00 | Nga Ekonomia Online

Gareth Southgate, së bashku me ndihmësin e tij Steve Holland, kanë nënshkruar një zgjatje të kontratës që do të zgjasë periudhën e tij si trajner i Anglisë deri në dhjetor të vitit 2024.

Anglia nuk ka fituar një trofe të madh që nga viti 1966, por Southgate ka udhëhequr një skuadër të re emocionuese në gjysmëfinale të Kupës së Botës 2018 dhe në finale të Euro 2020.

“Jam i kënaqur që Steve dhe unë kemi qenë në gjendje të zgjasim qëndrimin tonë në rolet tona përkatëse. Mbetet një privilegj i pabesueshëm të drejtosh këtë ekip”, tha Southgate pas nënshkrimit të kontratës.

“Ne kemi një mundësi të madhe para nesh dhe e di që ata dhe tifozët janë të gjithë të emocionuar për atë që kjo skuadër mund të arrijë në të ardhmen”, shtoi 51 vjeçari.

Southgate ka qëndruar për pesë vite në krye të kombëtares së Anglisë, shkruan Goal.

Anglia tashmë ka rezervuar vendin e saj në Kupën e Botës 2022 në Katar, ndërsa Southgate do të jetë gjithashtu përgjegjës për një tjetër kampionat evropian që do të fillojë me procesin e kualifikimit nga marsi 2023.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme