Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim: Milan – Lazio

Prishtinë | 12 Sht 2021 | 11:30 | Nga Ekonomia Online

Milani dhe Lazio do të luajnë mes vete në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e tretë të sezonit 2021/22 në Serie A.

Rossonerët janë nikoqir të kryeqytetasve në takimin i cili pritet të zhvillohet në San Siro nga ora 18:00.

Vendi: San Siro

Koha: 18:00

Lajme rreth ekipeve

Milan

Franck Kessie dhe Zlatan Ibrahimovic pritet të kenë fillimet e tyre të para si titullar këtë të diel për shkak të mungesave të Rade Krunic dhe Olivier Giroud.

Milani ka fituar si në pjesën e parë ashtu edhe gjithë ndeshjen në 6 nga 7 ndeshjet e fundit në Serie A.

Milani ka fituar 6 nga 7 ndeshjet e fundit në Serie A.

Milani ka parë mbi 3 gola në 4 ndeshjet e fundit kundër Lazios në të gjitha garat.

Analizë

Brahim Diaz vazhdoi fillimin e tij të mirë të sezonit me një gol dhe një asistim kundër Cagliarit, të cilin Milani e mposhti me rezultat 4-1.

Nga ana tjetër, Lazio mposhti Spezia me rezultat të thellë 6-1 pavarësisht se pranoi një gol të hershëm nga vizitorët.

Lazio nuk arriti të shënojë në tre nga katër ndeshjet e tyre të fundit në udhëtim sezonit të kaluar dhe do të dëshirojë të ketë një fillim më të mirë me trajnerin Maurizio Sarri.

Formacionet e mundshme

Milan: Maignan; Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez; Tonali, Kessie; Saelemaekers, Diaz, Leoa; Ibrahimovic

Lazio: Reina; Marusic, Felipe, Acerbi, Hysaj; Milinkovic-Savic, Leiva, Alberto; Pedro, Immobile, Anderson.

Të ngjashme