Sunil Chhetri kalon Leo Messin për më së shumti gola ndërkombëtar, listës i prin Cristiano Ronaldo

Prishtinë | 09 Qer 2021 | 14:17 | Nga Ekonomia Online

Ylli indian i futbollit, Sunil Chhetri ka tejkaluar Leo Messin për golat ndërkombëtarë, pasi shënoi të dy golat në fitoren e vendit të tij ndaj Bangladeshit.

Chhetri kaloi 72 golat e Argjentinasit Messi, në një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës FIFA 2022.

Sulmuesi 36 vjeçar çoi totalin e tij në 74 gola për Indinë, të cilët tashmë janë jashtë garës për t’u kualifikuar për Kupën e Botës, por mund të kalojnë në Kupën e Azisë në Kinë.

Sulmuesi i Portugalisë, Cristiano Ronaldo kryeson listën ndërkombëtare për lojtarët aktivë, me 103 gola.

Me 73 gola, Ali Mabkhout i Emirateve të Bashkuara Arabe është gjithashtu mbi gjashtë herë fituesin Topit të Artë, Messin.

Presidenti i Federatës së Futbollit të Indisë, Praful Patel, përgëzoi kapitenin për arritjen.

“Kapiteni ynë, Sunil Chhetri shton një pendë tjetër në kapakun e tij të shkëlqyeshëm ndërsa ai kaloi Lionel Messin për t’u bërë golashënuesi i dytë më i lartë aktiv ndërkombëtar me 74 gola, një urim i madh për Kapiten Fantastikun dhe duke i uruar atij shumë vlerësime në të ardhmen,” shkroi Patel në Twitter.

India do të përballet me Afganistanin në kualifikimet më 15 qershor.

Lista e katër golashënuesve aktiv më të mirë:
1) Cristiano Rnaldo, 103 gola
2) Sunil Chhetri, 74 gola
3) Ali Mabkhout, 73 gola
4) Leo Messi, 72 gola.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme