Tajlandezi Albon është gati për befasi në Formula 1

Prishtinë | 11 Mar 2019 | 11:07 | Nga Ekonomia Online

Alexander Albon duhet të mendojë për pjesëmarrje në Lojërat Olimpike në të ardhmen nëse dëshiron të ndjekë me të vërtetë hapat e të vetmit tajlandez që garoi në kampionatin e Formula 1.

Por fokusi i tij është vetëm shtegu i garave.

22-vjeçari i skuderisë Toro Rosso, që do të debutojë në F1 javën e ardhshme në garën për Shpërblimin e Madh të Australisë, është piloti i parë nga Tajlanda në epokën moderne dhe po lëviz në një botë tjetër prej asaj të paraardhësit të tij të ndjerë.

Princi Birabongse Bhanudej Bhanubandh, i njohur thjesht si B. Bira ka startuar në 18 gara të Formula 1, të parën në vitin 1950 në Silverstone. Ai është tërhequr në vitin 1954 si 40-vjeçar.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme