Të gjitha klubet e Serie A u kërkojnë lojtarëve të ulin pagat

Prishtinë | 15 Maj 2021 | 11:22 | Nga Ekonomia Online

Pas Interit, tani të gjitha klubet e Serie A thuhet se janë gati të negociojnë me Shoqatën e Lojtarëve që skuadrat e tyre të pranojnë një ulje page për dy muaj.

Nerazzurrët ishin të hapur në lidhje me vështirësitë financiare dhe nevojën për ulje që duheshin bërë në të gjithë bordin, veçanërisht kur bëhet fjalë për koston e punës.

Ndërsa deri më tani asnjë nga lojtarët ose stafi i Interit nuk e kanë pranuar ankesën për të marrë një ulje pagash dymujore, kjo nuk i ka ndaluar Nerazzurrët të kalojnë idenë në klube të tjera.

Sipas Tuttosport, kishte një votim unanim në takimin e së premtes në Serie A për të marrë dy hapa drejt uljes së kostos së pagave.

E para është që të kërkohet nga FIGC të shtyjë afatet për katër muajt e fundit të këtij sezoni deri më 31 dhjetor 2021.

Kjo do t’u mundësonte klubeve të vonojnë pagesën dhe të mos rrezikojnë falimentimin ose mos regjistrimin për sezonin e ri të Serie A.

Një hap tjetër është që t’i kërkohet Shoqatës së Lojtarëve (AIC) të fillojnë negociatat që të gjitha skuadrat të heqin dorë nga dy muaj e pagës së tyre.

Duke iu afruar AIC drejtpërdrejt dhe si një grup klubesh, ata shpresojnë të marrin një rezultat më të mirë sesa duke negociuar individualisht me lojtarët.

Ndërsa Interi filloi këtë trend, ata me sa duket i kanë bindur të gjitha klubet e tjera aktualisht në Serie A se është e vetmja rrugë për të kaluar krizën.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme