Thiago Alcantara thotë se e urren futbollin modern dhe për këtë ka një arsye të fortë

Prishtinë | 19 Qer 2021 | 14:33 | Nga Ekonomia Online

Mesfushori i Liverpoolit dhe Spanjës, Thiago Alcantara ka bërë një deklaratë të çuditshme së fundmi, duke thënë se ai e urren futbollin modern.

Duke renditur gjithçka, që nga VAR, te shpejtësia dhe fiziku që përdorin lojtarët – që do të thotë se këto gjëra janë janë më pak të përshtatshme në aftësinë e lojtarit.

“Ne shohim më pak magji në futboll, pasi lojtarët janë më të shpejtë”, filloi mesfushori i lindur në Brazil. “Nuk ka nevojë të bëjmë sa më shumë driblime, sepse lojtarët janë më të shpejtë, më fizikë”.

“Lojtarët janë më të zhvilluar në çdo mënyrë, por mungojnë ata lojtarë që mund t’ju sjellin befasi në momente të lojës”.

VAR ishte tjetër gjë në listën e Thiagos, pasi ai shpjegoi: “Ekziston edhe VAR … Unë gjithmonë kam qenë kundër tij dhe uroj që të mos ekzistonte”.

“Të merr thelbin e lojës larg teje. Të heq dinakërinë, ligësinë, që është pjesë e futbollit – për sa kohë që nuk lëndon askënd, natyrisht”.

Ai shtoi: “Ne bëjmë gabime kur luajmë. Edhe gjyqtarët duhet ta bëjnë këtë, pasi janë njerëzore”.

“Pa hile, shumë momente të famshme në historinë e futbollit nuk do të kishin ndodhur. Mbi të gjitha, kur shënojmë, edhe nëse nga mesfusha, duhet të presim, mund të përmbyset”.

Fakti që tifozët dhe lojtarët nuk mund të festojnë më një gol në këtë moment nga frika se do të anulohet nga rishikimi i videos ka qenë një nga ankesat kryesore në lidhje me VAR.

Sidoqoftë Thiago, i cili u bashkua me Barcelonën si adoleshent, vlerësoi një aspekt të futbollit modern. Ai shpjegoi se admiron përkushtimin që lojtarët vijnë tani në stërvitjet e tyre dhe sa profesionistë janë ata në kujdesin për veten e tyre.

“Ju shikoni lojtarë të rinj që arrijnë shpejtë në maja, plot dëshirë, të përgatitur mirë, shumë të zellshëm”, deklaroi Thiago.

“Kur isha 18 vjeç, do të merrja një kafe, do të ulesha, do të bisedonim, dhe pastaj pesë minuta para stërvitjes vishja atletet dhe dilja”.

“Tani, 30, 45 minuta para, ata janë në palestër duke u përgatitur: lëvizshmëri, punë, forcë. Gjërat evoluojnë. Ne nuk e bëmë atë sepse askush nuk na e shpjegoi atë”, ka shtuar më tej mesfushori. 

Të ngjashme