Tuchel tregon se pse Chelsea nuk e transferojë mbrojtësin Kounde

Prishtinë | 12 Sht 2021 | 10:11 | Nga Ekonomia Online

Jules Kounde ka qenë dëshira e madhe e Chelseat për repartin e mbrojtjes.

Por përkundër disa ofertave të nisura në drejtim të Sevillës, skuadra londineze nuk arriti ta transferojë mbrojtësin francez.

Oferta më e lartë e Chelseat në drejtim të klubit spanjoll kapi shifrën e 70 milionë eurove, por Sevilla kërkoi 80 milionë për ta lënë të lirë.

Trajneri i Chelseat, Thomas Tuchel ka folur pas fitores 3-0 ndaj Aston Villës për dështimin e transferimit të Koundes në Stmaford Bridges.

“Marina Granovskaia ishte përgjegjëse për transferimin e tij. Ne ishim në kontakt me të dhe Petr Cech. Ne të tre e dinim gjithë situatën që transferimi mund të ndodhte, por edhe mund të dështonte”, tha Tuchel.

“Unë ju thash të gjithëve se do të isha i lumtur nëse do ta sillnim atë lojtarë, por edhe nëse nuk arrihet do të gjejë zgjidhje brenda ekipit aktual”.

“Është e qartë se ne u përpoqëm shumë për Kounden, por ishte shumë, shumë vonë në këtë afat kalimtar”, deklaroi trajneri gjerman.

Chelsea e ka nisur për mrekulli edicionin e ri në Ligën Premier ku në katër ndeshjet e para ka grumbulluar 10 pikë. /Telegrafi

Të ngjashme