Unitedi përballet me heqje të pikëve – rregullat e Ligës Premier dhe FA kanë ndryshuar

Manchester United HD Wallpaper
Prishtinë | 03 Maj 2021 | 10:47 | Nga Ekonomia Online

Manchester United mund t’i zbriten pikë pasi rregullat e Ligës Premier dhe FA kundërshtojnë njëra-tjetrën për shtyrjen e një takimi.

Djajtë e Kuq do të përballeshin me Liverpoolin të dielën e javës që shkoi në ora 17:30, por ajo u shty pas skenave tronditëse në Old Trafford.

Mbi 200 tifozë sulmuan fushën, ndërsa më shumë mbështetës protestuan jashtë, me dhunë që shpërtheu në pjesë.

Shumica protestuan në mënyrë paqësore, por kishte incidente kur policia u sulmua nga turmat, veçanërisht pranë hotelit Lowry ku ekipi ishte duke qëndruar.

Pa asnjë garancë mbi sigurinë në lidhje me vozitjen e autobusit të ekipit në stadium, për United ose Liverpool, u mor vendimi për të ndërprerë ndeshjen.

“Pas diskutimit midis Policisë, Ligës Premier, Këshillit të Old Trafford dhe klubeve, ndeshja jonë kundër Liverpool është shtyrë për shkak të çështjeve të sigurisë dhe sigurisë rreth protestës sot” u tha në komunikatën e United.

Kjo do të thotë që dy gjigandët e Ligës Premier do të duhet të përballen në një datë tjetër në të ardhmen e afërt.

Por, a mund të përballet klubi me sanksione pasi ndeshja u detyrua të ndalet nga procedimi?

Liga Premier ka nisur një hetim mbi incidentin dhe po pyet se si mbi 200 mbështetës u futën në stadium.

Masat e sigurisë së United janë sjellë nën llup me tifozët që thyejnë rregullat e COVID-19, ndërsa numri i policëve jashtë fushës u rritë vetëm pas një ore.

Sipas rregullores së FA në seksionin 8.3.4, thuhet se United mund të zbulohet se ishte fajtor për ndeshjen që nuk do të vazhdonte përpara dhe do të shihte Liverpoolin t’i merrte tre pikë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme