Veteranët e Real Madridit që nuk po ‘lejojnë’ progresin e lojtarëve të rinj

Prishtinë | 20 Jan 2021 | 15:26 | Nga Ekonomia Online

Real Madridit po i mungon qëndrueshmëria këtë sezon, diçka që u theksua së fundmi në humbjen e tyre gjysmëfinale të Superkupën e Spanjës ndaj Athletic Bilbaos.

Por, duke parë drejt së ardhmes, Los Blancos kanë një problem tjetër. Garda e tyre e vjetër ka ndaluar zhvillimin e lojtarëve të tyre të rinj, dhe Zinedine Zidane ka vazhduar me lojtarët e tij të provuar dhe të besuar në kurriz të atyre që kërkojnë të futen në ekip.

Këtë janar, ai problem është duke theksuar me largimin e mundshëm të disa lojtarëve dhe lajmet qarkullojnë se Martin Odegaard mund të largohet nga madrilenët.

Real Madridi i ka dhënë përparësi nënshkrimit të të rinjve për një kohë të gjatë, duke planifikuar përpara kohës kur ata duhet të zëvendësojnë lojtarët e tyre të vjetër, por hapi tjetër duket më larg se kurrë tani, dhe trajneri francez beson vetëm lojtarët që ishin thelbësorë në suksesin e tij në herën e parë në klub.

Zidane nuk po adreson ndryshimin e gjeneratave që klubi ka kërkuar, dhe në vend të kësaj ai po shtrydh gjithçka që mundet nga lojtarët më të vjetër të skuadrës. Edhe ata që hyjnë në muajt e fundit të kontratave të tyre, francezi beson dhe dëshiron të mbajë, domethënë Luka Modricin, Sergio Ramosin dhe Lucas Vazquezin.

Shumica e transferimeve që tani duhet të jenë të rregullt në formacionin bazë, janë nën hije nga Ramos, Dani Carvajal, Toni Kroos, Karim Benzema dhe të tjerët.

Nga kryesia e klubit nuk e kuptojnë qasjen e Zidanes dhe ata mendojnë se lojtarëve të rinj u kanë munguar mundësitë për të bërë emër.

Vetëm Thibaut Courtois dhe Ferland Mendy kanë arritur të luajnë rregullisht, ndërsa Fede Valverde, Vinicius Junior dhe Rodrygo Goes kanë minutazhë të vogël.

Pjesa tjetër janë shitur, huazuar, ose mbeten në periferi të ekipit, siç është rasti me Odegaard, Eder Militao dhe Alvaro Odriozola.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme