WBC jep dritën e gjelbër për një meç gjigantësh mes Deontay Wilder dhe Andy Ruiz Jr

Prishtinë | 13 Dhj 2019 | 19:21 | Nga Ekonomia Online

Andy Ruiz Jr mund të ketë një shans të dytë për të luftuar për një kurorë të kampionatit botëror kundër kampionit ËBC, Deontay Ëilder, sipas Këshillit Botëror të Boksit.

30-vjeçari meksikano-amerikan mahniti botën e boksit në qershor kur shkaktoi një befasi të bujshëm kundër Anthony Joshuas dhe fitoi titujt botëror në peshë të rëndë.

Por Ruiz u tregua i dobët në ndeshjen e tyre javën e kaluar dhe humbi titujt botëror ndaj superyllit 30-vjeçar britanik në Diriyah të Arabisë Saudite .

Andy Ruiz dhe Anthony Joshua. (Photo by Richard Heathcote/Getty Images)

Sidoqoftë, WBC ka lëshuar një deklaratë duke sugjeruar që ‘Destroyer’ mund të ketë ‘mundësinë për të luftuar për titullin e peshave të rënda’.

Sipas presidentit të WBC, Mauricio Sulaiman, Ruiz do të zë një pozitë të lartë në renditjen e WBC-së dhe do të ishte një opsion për përballje kundër Wilder.

“Andy do të vlerësohet mirë dhe jo vetëm për shkak të surprizës së madhe që dha në qershor. Ai ka një rekord të mirë, duke treguar gjëra të mira. Ai është në elitën e boksit”.

Andy Ruiz – Anthony Joshua (Foto:Richard Heathcote/Getty Images/Guliver)

“Andi nuk ka nevojë të ketë raunde kualifikuese ose diçka tjetër. Ndoshta ai duhet të pushojë, të reflektojë për gabimet që bëri dhe të vazhdojë me karrierën e tij”, ka thënë Sulaiman.

Ruiz dhe të pres para se të përballet me Wilder, i cili me sukses e mbrojti titullin e tij për herë të dhjetë kundër Luis Ortiz muajin e kaluar.

‘Bronze Bomber’, do të mbrojë kurorën e tij të kampionit në WBC më 22 shkurt në ndeshjen e tij të shumëpritur me Tyson Fury.

Deontay Wilder. (Photo by Steve Marcus/Getty Images)

Edhe ylli tjetër britanik Dillian Whyte gjithashtu është rikthyer si sfidues i detyrueshëm i ËBC pasi akuza e tij për shkelje të rregullave të dopingut u hodhën poshtë . /Telegrafi/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme