Xavi zbulon sekretet e tij prej trajneri

Prishtinë | 16 Tet 2021 | 10:45 | Nga Ekonomia Online

Xavi Hernandez u pensionua nga futbolli më 20 maj të vitit 2019, dhe vetëm një javë më vonë ai tashmë ishte ulur në stolin e Al Sadd për të drejtuar ish -shokët e tij të skuadrës.

Ish-kapiteni i Barcelonës tashmë ka fituar gjashtë trofe si trajner në pak më shumë se dy vjet, në të cilin ai ka ndërtuar një ekip ku ka instaluar filozofinë e tij të futbollit, pasi i ashtuquajturi ‘ Tiki-TaQatar ‘ i Al-Sadd ka ofruar momente magjie për fansat.

Në një video për The Coaches ‘Voice, Xavi shpjegoi filozofinë e tij të stërvitjes dhe taktikat që ai synon të nxisë ekipin e tij të ndjekë.

“[Ekipi duhet] të gëzojë të ketë topin dhe të krijojë epërsi numerike në sulm pas një faze mbrojtëse me presion të lartë”, theksoi Xavi.

Spanjolli është në bisedime me Barcelonën për të drejtuar skuadrën, por fillimisht duhet të largohet Ronald Koeman që nuk ka rezultate të mira në këtë edicion. /Telegrafi

Të ngjashme