Xhaka është rikthyer në stërvitje të plotë, pas lëndimit

Prishtinë | 06 Dhj 2021 | 11:11 | Nga Ekonomia Online

Mesfushori i Arsenalit, Granit Xhaka është rikthyer në stërvitje të plotë dhe mund të bëjë rikthimin e tij në Premier League kundër Everton të hënën, transmeton EkonomiaOnline.

Mesfushori zviceran pësoi një dëmtim të keq në gju në fund të shtatorit dhe fillimisht pritej të humbiste pjesën e mbetur të vitit 2021, ndërsa qëllimi ishte që ai thjesht të ishte mjaftueshëm i aftë për të stërvitur në fillim të vitit të ri.

Megjithatë, përditësimi më i fundit i fitnesit të Arsenalit zbuloi se Xhaka ka bërë ‘përparim të shkëlqyeshëm’ dhe stafi mjekësor i klubit e ka pajtuar atë për një rikthim në veprim me kontakt të plotë, raporton 90min.

29-vjeçari nuk është ende i sigurt për t’u paraqitur në ndeshjen e së hënës dhe do të duhet të dëshmojë aftësinë e tij në përgatitje, por fakti që ai tashmë është në konsideratë për një vend në ekip është një nxitje e madhe për menaxherin. Mikel Arteta, priste të qëndronte pa Xhakën për orarin e vrullshëm të dimrit.

Nëse ai kaloi në formë, Xhaka pothuajse me siguri do të zinte një vend në stol, me Thomas Partey që do të startonte përkrah njërit prej Albert Sambi Lokonga ose Mohamed Elneny.

Arsenali shkon në ndeshjen e Evertonit në vendin e shtatë në Premier League, por ata mund të ngjiten deri në vendin e pestë me një fitore.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme