Apple dyfishon të ardhurat

Prishtinë | 29 Pri 2021 | 10:15 | Nga Ekonomia Online

Një rritje e shitjeve të iPhoneve, veçanërisht në Kinë, ka çuar në dyfishimin e fitimeve në Apple që nga fillimi i pandemisë.

Rezultatet paraqiten “optimizëm” në lidhje me ditët në vazhdim, tha shefi i Apple.

Firma rivale e teknologjisë Facebook gjithashtu raportoi të ardhurat dhe fitimet.

Por gjiganti i mediave sociale paralajmëroi se lëshimi i fundit i softverit të Appleit mund të dëmtojë perspektivat e tij më vonë gjatë vitit.

Apple ka parë shitjet e telefonave, aplikacioneve dhe pajisjeve të tjera të rriten gjatë gjithë pandemisë, pasi konsumatorët kaluan më shumë kohë duke punuar, duke bërë pazar dhe duke kërkuar argëtim në internet.

Klientët vazhduan të azhurnojnë në telefonat e rinj 5G të Apple që u përdorën vitin e kaluar dhe gjithashtu blenë kompjuterë Mac dhe iPad për të punuar dhe studiuar nga shtëpia, tha firma.

Shitjet në Kinë gati u dyfishuan, duke çuar të ardhurat e përgjithshme për tre muajt e parë të këtij viti prej 89.6 miliardë dollarë (64.2 miliardë), më shumë se 50% krahasuar me një vit më parë.

Fitimi ishte 23.6 miliardë dollarë, nga 11.3 miliardë dollarë për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

“Ky tremujor reflekton si mënyrat e qëndrueshme që produktet tona kanë ndihmuar përdoruesit tanë të përmbushin këtë moment në jetën e tyre, ashtu edhe optimizmin që konsumatorët duket se ndiejnë për ditë më të mira përpara për të gjithë ne,” tha shefi ekzekutiv Tim Cook.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme