Facebooku bllokon “zërin e Trumpit” nga platforma

Prishtinë | 01 Pri 2021 | 09:52 | Nga Ekonomia Online

Facebook ka hequr një video të ish-presidentit amerikan Donald Trump nga faqja e nuses së tij Lara Trump.

Gjiganti i mediave sociale ndaloi Trumpin nga platforma e tij në janar pas trazirave nga mbështetësit e tij në ndërtesën e Kapitolit në Uashington.

Lara Trump, një bashkëpunëtore e re e Fox News, postoi një video të saj duke intervistuar Trump për një sërë çështjesh.

Ajo më vonë postoi një screenshot të një emaili që mori nga Facebook duke e paralajmëruar atë për ndalimin.

“Në përputhje me bllokun që vendosëm në llogaritë e Donald Trump në Facebook dhe Instagram, përmbajtja e mëtejshme e postuar në zërin e Donald Trump do të hiqet dhe do të rezultojë në kufizime shtesë në llogari”, lexohet në një email nga “Katelyn”.

Të ngjashme