Musk: Tek aksidenti me Teslan nuk ishte aktivizuar opsioni autopilot

Prishtinë | 20 Pri 2021 | 17:39 | Nga Ekonomia Online

Pasi vdiqën dy persona në përplasjen e një veture ”Tesla”, që policia beson se askush nuk ndodhej në timon, shefi i kompanisë qw prodhon kwtw veturw, Elon Musk, deklaroi se vetura nuk kishte të ndezur sistemin e tij autopilot, sipas gjetjeve fillestare.

“Regjistrat e të dhënave deri më tash tregojnë se autopiloti nuk është aktivizuar”, shkroi Musk në Twitter, në reagimin e parë të kompanisë ndaj incidentit qw tw shtunwn ndodhi në Texas.

Policia pas hetimeve paraprake tha se ajo ishte “gati 99,9% e sigurt” se askush nuk ishte në timon, ka njoftuar ”Wall Street Journal”.

Njëri nga burrat u gjet në ulësen e pasagjerit dhe tjetri në ulësen prapa. Makina u përplas me një pemë dhe u dogj pas aksidentit.

Hetuesit e aksidenteve nga Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit të SHBA (NTSB) shkuan në vendin e ngjarjes, ndërsa policia pranoi që nga fillimi se ishte e paqartë nëse ndihma e ngasjes ishte aktivizuar në kohën e aksidentit. \ atsh

Të ngjashme