Patenta zbulon se Apple po punon në tastierë të re për laptopët e tyre MacBook

Prishtinë | 28 Gus 2019 | 16:51 | Nga Ekonomia Online

Tastierat e laptopëve kurrë nuk kanë janë njohur të jenë të këndshme për të shtypur. 

Ato janë funksionale ku ka disa tastierë që ndjehen më mirë se shumica, dhe tastierat e MacBook të Apple ishin disa prej tyre. 

Themi “ishin” sepse që kur kompania kaloi në modelin e tyre Butterfly, ka qenë në drejtim të poshtëm që atëherë. 

Ndërkohë, duket se kompania nuk ka ndaluar në përpjekjet për të ri-shpikur tastierën e MacBook akoma. 

Kjo është sipas një patente të zbuluar së fundmi nga AppleInsider, e cila sugjeron që Apple është duke eksploruar idenë e përdorimit të çelsave optikë për tastierat e ardhshme të laptopit.

Kjo është përkundër mekanizmave më tradicionale të tastierës që mbështeten në pikat e kontaktit që prekin njëri-tjetrin. 

Patenta e Apple përshkruan një sistem paksa të ndryshëm, por në koncept duket se është i njëjtë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme