Shefi i Facebook-ut përjashton ndalimin e reklamave politike

Prishtinë | 18 Tet 2019 | 13:01 | Nga Ekonomia Online

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka thënë se ai nuk mendon se është e drejtë që një kompani të censurojë politikanët ose lajmet në një demokraci.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai mbajti një fjalim në Uashington DC pas disa javësh kritikash mbi vendimin e firmës për të mos ndaluar reklamat politike që përmbajnë falsitete.

Ai shtoi se kishte konsideruar ndalimin e të gjitha reklamave politike në platformat e tij.

Por ai tha se ai besonte se masa do të favorizonte politikanët në detyrë dhe këdo që media zgjodhi të mbulonte.

Dhe Zuckerberg tha që edhe sikur ta kishte mbështetur idenë, nuk ishte e qartë se ku firma e tij do të tërhiqte linjën.

“Dhe nëse ju pëlqen apo jo. Unë mendoj se duhet të njohim se çfarë është në diskutim, dhe të bashkohemi të qëndrojmë për zërin dhe shprehjen e lirë në këtë moment kritik”, citohet të ketë thënë ndër tjerash Zuckerberg.

Të ngjashme