Fytyra zbulon problemet tuaja shëndetësore, 8 më të zakonshmet

Prishtinë | 12 Gus 2018 | 14:23 | Nga

Ndonjëherë fytyra jonë zbulon më shumë sesa ju e keni menduar.

Një vështrim i afërt në fytyrën tuaj mund t’ju ndihmojë të kuptoni nëse vuani nga një sëmundje ose si ta parandaloni një të tillë.

Ju rendisim më poshtë disa prej tyre dhe kuptimin përkatës:

Qeska të zeza poshtë syve

Rrathët e errëta nën sy janë shpesh një tipar i trashëguar. Por nëse ju janë shfaqur vetëm kohët e fundit, duhet të zbuloni menjëherë arsyen pse ka ndodhur kjo gjë. Arsyet më të zakonta janë mungesa e gjumit, pirja e duhanit, ndryshimet hormonale, alergjitë dhe përdorimi i tepruar i alkoolit, kafesë dhe i ushqimeve të kripura.

Hunda e kuqe

Ka shumë enë gjaku në hundët tona dhe zgjerimi i tyre çon në zbardhje të lëkurës. Kjo lehtësohet nga ndryshimet e temperaturës, alergjitë, stresi emocional ose kur kemi rrjedhje hundësh. Por në çdo rast, skuqja do të jetë e përkohshme nëse eliminoni shkakun. Nëse hunda juaj gjithmonë është e kuqe, duhet t’i kushtoni kujdes gjendjes së enëve të gjakut, të rishikoni stilin tuaj të jetesës dhe të vizitoni mjekun tuaj për një diagnozë specifike.

Fytyrë dhe sy të verdhë

Kjo ndodh kur grumbullohen shumë mbeturina në trup. Zakonisht vërehet tek foshnjat e lindura pas 38 javësh, sepse mëlçia e tyre nuk mundet të funksionojë plotësisht siç duhet. Tek të rriturit, ngjyra e verdhë mund të flasë për probleme më serioze sidomos abuzimin me alkoolin. Ju duhet të kontrolloni mëlçinë, fshikëzën e tëmthit dhe pankreasin.

Shfaqje e papritur e nishaneve

Në shumicën e rasteve, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, por vigjilenca është gjithmonë një gjë e mirë. Pyesni veten: A janë të kufizuara kufijtë e nishanit? A është ngjyra e nishanit e pabarabartë? A është më i madh në diametër sesa një bizele? A ka ndryshuar kjo në javët e fundit? Konsultohuni me mjekun tuaj nëse një nga përgjigjet tuaja ishte “po”. Përpiquni të shmangni ekspozimin e zgjatur ndaj diellit dhe mos harroni të përdorni krem SPF.

Skuqje e fytyrës në formë fluture

Një skuqje e vogël në fytyrë mund të shkaktohet nga produktet kozmetike të zgjedhura pa kujdes, alergji, ndryshime klimatike ose konsumim i tepruar i ëmbëlsirave. Pasi të eliminoni faktorin provokues, skuqja do të zhduket. Por nëse skuqja, zë dy faqe dhe ngjan me një flutur nga forma, ajo mund të sinjalizojë lupusin.

Dhimbje rreth buzëve dhe gojës

Plagët rreth buzëve, gojës dhe hundës mund të shkaktohen nga virusi herpes i tipit 1. Pasi të keni marrë virusin, ai do të qëndrojë me ju. Çrregullimet mund të shpërthejnë kur sistemi imunitar i një personi dobësohet për shkak të stresit, sëmundjeve ose lodhjes. Ata zakonisht zhduken vetvetiu. Megjithatë, ka edhe ilaçe specifike që shiten në farmaci.

Buzët e plasaritura

Nëse i keni të tilla gjatë gjithë vitit dhe jo vetëm në dimër, flet për një mungësë lëndësh ushqyese në organizmin tuaj, reaksion alergjik ose intolerancë ndaj ilaçeve të caktuara.

Qime në fytyrë

Për shumë njerëz, flokët në fytyrë janë të trashëguara. Tek gratë e reja, flokët e tepërt mund të tregojnë se vezoret nuk funksionojnë siç duhet. Kjo quhet sindroma ovarian polycystic dhe mund të shkaktojë vështirësi në të qënit shtatzënë. Rekomandohet që të vizitoni një gjinekolog për trajtim. Përveç kësaj, duhet të filloni të shmangni produktet me sheqer të lartë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme