Gerrard vlerëson lart mesfushorin e Chelseas: Jam fans i madh i tij

Prishtinë | 25 Dhj 2021 | 15:32 | Nga Ekonomia Online

Menaxheri i Aston Villas dhe legjenda e Liverpool-it, Steven Gerrard thotë se ai ka ndjekur përparimin e Mason Mount dhe është një ‘tifoz masiv’ i mesfushorit të Chelsea dhe Anglisë.Mount ka qenë një shtyllë në skuadrën e Chelseat gjatë tre sezoneve të fundit, duke grumbulluar 130 paraqitje për blutë dhe duke ndihmuar klubin të fitojë Ligën e Kampionëve në maj.22-vjeçari duroi një fillim dërrmues në sezonin 2021-22, duke luajtur 15 ndeshje për klubin dhe kombëtaren pa gol, por një hat-trick kundër Norwich City në tetor ndezi sezonin e tij në jetë dhe golat kundër Watford, West Ham, Leeds United dhe Everton pasuan më pas.
Mount do të shpresojë të ruajë serinë e tij të golave ​​kur Chelsea të udhëtojë në Birmingham në ‘Boxing Day’ dhe shefi i Aston Villas Gerrard është më se i vetëdijshëm për kërcënimin e tij.“Kam parë progresin e tij – sigurisht që e kam parë”, tha Gerrard në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes. “Ai është një talent i madh për vendin. Unë jam një fans i madh i Mason.“Ai luan me një buzëqeshje në fytyrë. Ai mund të krijojë, mund të shënojë dhe tashmë është një fitues i Kupës Evropiane, kështu që nuk mendoj se ai ka nevojë për të ngjashmin nga unë për ta rritur ose për ta lavdëruar.

“Por më duhet të them se jam një fans. Thjesht shpresoj që ai të mos ketë një paraqitje kaq të fortë në fundjavë”.Chelsea shkon në periudhën festive duke u ulur i treti në Premier Ligë, gjashtë pikë prapa kampionit në fuqi Manchester City pasi barazoi dy ndeshjet e fundit.Villa, ndërkohë, është e dhjeta pasi u tërhoq nga zona e rënies që kur Gerrard u largua nga Rangers për të zëvendësuar Dean Smith si menaxher.Sulmuesit e Chelseat, Romelu Lukaku dhe Callum Hudson-Odoi, janë të dy në dispozicion për udhëtimin pasi kanë kaluar një periudhë izolimi pas rezultateve pozitive të Covid-19.Mbrojtësi Andreas Christensen është në garë për t’u rikthyer nga lëndimi, por Kai Havertz pritet të mungojë përsëri.Aston Villa ka qenë një nga një sërë klubesh që luftojnë me rastet e Omicron, por Morgan Samson, Kenan Davis dhe Anwar El Ghazi mund të shfaqen të gjithë kundër Chelseas.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme