Haxhiu: 431 vdekje gjatë qeverisjes së Kurtit, Qeveria bën sehir

Prishtinë | 04 Maj 2021 | 16:59 | Nga Ekonomia Online

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, thotë se Qeveria Kurti 2 nuk po bënë asgjë për shëndetin e qytetarëve. Ai ka thënë se gjatë qeverisjes së Kurtit janë regjistruar 431 vdekje si pasojë e koronavirusit.

Haxhiu thotë se hapja e një pike të vaksinimit për qytetarët e Kosovës në Morinë nga Qeveria e Shqipërisë tani më është domosdoshmëri.

Gjithashtu ai shton se Qeveria nuk e ka nënshkruar parakontratën e ofruar nga Pfizer.

Postimi i tij i plotë:

Në 10 ditët e fundit janë bëre ZERO vaksinime, derisa për 6 javë të Qeverisë Kurti 2, janë regjistruar 431 raste të vdekjeve nga COVID-19.

Qeveria nuk ka nënshkruar parakontratën e ofruar nga Pfizer.

Në ofertë që unë ua kam siguruar, MSH për 3 javë as email – kërkesë nuk i kanë derguar kompanis qe na ofroi 500 mij deri 3 milion vaksina Pfizer.

Kjo përveq qe është neglizhence dhe padituri, për me keq mungesa e vaksinave është rrezikim i drejtpërdrejtë i shëndetit dhe jetës së qytetarëve tanë, është vdekje për shumë qytetarë të Kosovës.

Derisa çdo ditë raportohet për humbje të jetëve të qytetarëve tonë, Qeveria Kurti 2 bënë sehir.

Hapja e një pike të vaksinimit për qytetarët e Kosovës në Morinë nga Qeveria e Shqipërisë tani më është domosdoshmëri, sepse Qeveria e Kosovës ka dështuar.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme