Rritet numri i pacientëve me Covid-19 të shtrirë në QKUK e spitale

Prishtinë | 22 Nën 2021 | 09:35 | Nga Ekonomia Online

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se në klinikat COVID të QKUK-së dhe spitalet rajonale janë duke u trajtuar 49 pacientë, 7 më shumë se që ishin ditën e djeshme.

Sipas SHSKUK-së, 13 pacientë janë me oksigjenoterapi ndërsa 2 janë në mjekimin intensiv të Klinikës Infektive.

16 pacientë të shtrirë janë të infektuar me Covid-19, ndërsa 28 të tjerë janë post-covid.

Numri i pacientëve me COVID-19 dhe post-covid sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

Klinika Infektive, 3 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 32 pacientë post-covid-19

Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, nuk ka pacientë

Spital i Pejës, 3  pacientë

Spitali i Gjakovës, 9 pacientë

Spitali i Ferizajt, 2 pacientë

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme