Samiti i radhës i NATO-s do të mbahet më 14 qershor

Prishtinë | 22 Pri 2021 | 13:23 | Nga Ekonomia Online

Një samit i udhëheqësve të NATO-s është vendosur të zhvillohet më 14 qershor në selinë e NATO-s në Bruksel, njoftoi të enjten shefi i aleancës.

“Ne do të marrim vendime për axhendën tonë thelbësore dhe të ardhme të NATO-s 2030 për t’u marrë me sfidat e sotme dhe të nesërme: veprimet agresive të Rusisë, kërcënimi i terrorizmit, sulmet kibernetike, teknologjitë në zhvillim dhe përçarëse, ndikimi i sigurisë në ndryshimit e klimës, dhe ngritja e Kinës”, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg në një njoftim për shtyp, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, samiti i fundit i tillë i NATO-s u mbajt në 2018 në Bruksel, me pjesëmarrjen e liderëve të vendeve të NATO-s.

Samiti do të jetë i pari i epokës pas Trump dhe ka të ngjarë të shënojë një kthim në normalitet nën udhëheqjen nga presidentin Joe Biden.

Si president, Donald Trump ishte dukshëm “armiqësor” me NATO-n, duke u ankuar shpesh për dështimin e pretenduar të anëtarëve për të mbështetur aleancën financiarisht.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme