Shpërthimet në vendin e municioneve shkaktuan zjarr në pyllin Grunewald të Berlinit – u desh edhe ndihma e forcave speciale të ushtrisë

Prishtinë | 04 Gus 2022 | 14:45 | Nga Ekonomia Online

Disa shpërthime në një depo municioni shkaktuan një zjarr të madh në një nga pyjet më të mëdha të qytetit të Berlinit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rreth 100 zjarrfikës ishin në vend për të kontrolluar zjarrin në pyllin Grunewald në perëndim të qytetit.

Zjarri deri më tani ka prekur rreth 15 mijë metra katrorë të pyllit, tha njësia e zjarrfikësve të qytetit, ndërsa një perimetër prej një kilometër është ngritur pasi situata mbetet me rrezikshmëri të lartë.

Zjarri po përhapej me shpejtësi dhe nga vendi ku ruhen municionet e vjetra të Luftës së Dytë Botërore.

“Situata është e rrezikshme”, u tha gazetarëve Thomas Kirstein nga departamenti i zjarrfikësve në Berlin. Ai u bëri thirrje banorëve që të qëndrojnë larg pyllit.

Për shkak të “mbeturinave fluturuese” dhe kërcënimit për shpërthime të mëtejshme, departamenti i zjarrfikësve tha se ende nuk kishte filluar të shuante në mënyrë sistematike zjarrin.

Autoritetet e Berlinit kërkuan forca shtesë për të ndihmuar në shuarjen e flakëve, duke përfshirë forcat speciale të ushtrisë gjermane.

Ujë, helikopterë dhe tanke speciale evakuimi ishin gjithashtu në vendngjarje.

Shërbimi i trenave të udhëtarëve për në perëndim të qytetit u ndërpre pjesërisht dhe një nga autostradat më të rëndësishme të qytetit, Avus, u mbyll gjithashtu.

Shtëpitë nuk u kërcënuan drejtpërdrejt nga flakët, por zjarrfikësit paralajmëruan se zjarri mund të përhapet më tej për shkak të kushteve të thata të pyllit dhe nxehtësisë së jashtëzakonshme që pritej të enjten me temperatura deri në 38°C.

Të ngjashme