Sulmohen dy fabrikat më të mëdha të naftës në Arabinë Saudite

Prishtinë | 14 Sht 2019 | 09:38 | Nga Ekonomia Online

Sulmet me dronë u kanë venë flakën dy fabrikave të mëdha nafte të drejtuara nga ndërmarrja shtetërore Aramco në Arabinë Saudite, thonë media shtetërore.

Pamjet treguan flakë dhe tym mbi Abqaiq, i cili ka fabrikën më të madhe në botë për përpunimin e naftës.

Një sulm i dytë me dron filloi gjithashtu në fushën e naftës Khurais në perëndim. Zjarret tani janë nën kontroll në të dy objektet, thanë media shtetërore.

Luftëtarët Houthi të lidhur me Iranin në Jemen janë fajësuar për sulmet e mëparshme.

Sidoqoftë, raportet e mediave saudite nuk thanë se kush mund të jetë pas sulmeve të fundit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme