Banorët e Shipitullës protestojnë sërish, kërkojnë takim me Bordin e KEK-ut

Prishtinë | 10 Kor 2024 | 11:01 | Nga Natyra Salihaj Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Dhjetëra banorë të fshatit Shipitull kanë protestuar të mërkurën para zyrave të KEK-ut, në Prishtinë me kërkesën për ndryshim të shpronësimeve në këtë fshat, pasi “nuk ka jetesë atje”, raporton Ekonomia Online.

Sipas tyre në fshatin Shipitullë, shtëpitë e tyre janë dëmtuar e mungon infrastruktura. Ankesa kanë edhe për zhurma të mëdha.

Shemsi Mjeku, nga fshati Shipitullë tha se kërkesa e vetme e tyre është të pranojnë një takim me zyrtarët e KEK-ut.

“Jena mbet në mëshirën e Zotit po kërkojmë drejtësi, po kërkojmë me na u shpronësu komplet fshati, tjera kërkesa nuk kemi vetëm me na u shpronësu fshati. Nuk ka jetesë aty mundeni me ardhë dhe me u bind, shtëpitë kanë nis me u dëmtu me u ça”, ka thënë ai.

Ndërsa, banori tjetër i fshatit, Arsim Mjeku, tha se kërkesa e vetme e tyre është një takim me bordin dhe të sqarohen se përse të njëjtin vendim nga viti 2004 i ndryshojnë datat dhe e dërgojnë në komunë..

“Skënder Bucolli e ka lëshu një komunikatë që nuk është aspak reale, të njëjtën e ka lëshu në 2004, të njëjtën në 2008, 2013, 2016, 2020-tën, vetëm datat ia ndërrojnë. Kërkojmë me bordin një takim edhe shpronësimin e krejt fshatit e jona është një kërkesë që fshati jonë të zhvendoset, asnjë shtëpi mos më lënë aty”, tha Mjeku.

Ndryshe, banorët e Shipitullës, thanë se nuk do të largohen para zyrave të KEK-ut, në rast se nuk deklarohet dikush nga bordi, edhe pse njëri nga zyrtarët policor, doli me informacion se bordi nuk do t’i pres në takim banorët, me arsyetimin se i kanë takuar ditë më parë. Pavarësisht kësaj, banorët po vazhdojnë qëndrimin para zyrave të KEK-ut.

Të ngjashme