Ngjarjet e ditës: 18 qershor 2019

 • 09:00

  Për nder të Ditës së Çlirimit të Skenderajt, bëhen homazhe te shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari, në Kompleksin Memorial në Prekaz dhe tek varrezat e dëshmorëve në Marinë. (Prekaz, Marinë)

 • 10:00

  Ministria e Shëndetësisë (MSh) organizon konferencë për medie lidhur me të të gjeturat e Raportit të Auditimit. Marrin pjesë ministri Uran Ismaili, sekretari Naim Bardiqi, dhe drejtoresha e USAID-it në Kosovë, Lisa Magno. (Ndërtesa e MSh-së, rr. “Zagrebi”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 10:00

  Agjencia e OKB-së për Refugjatë UNHCR në Kosovë mban takim për të ngritur vetëdijen për Marrëveshjen Globale për Refugjatët, në kuadër të shënimit të Ditës Botërore të Refugjatëve. (“Sheshi 21”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 10:00

  Komisioni për Shëndetësi diskuton lidhur me revidimin e listës esenciale të barnave dhe përfshirjen e barnave për sëmundjet e rralla; informohet rreth furnizimit të ShSKUK-së me infuzione; si dhe shqyrtohet ndryshim-plotësimi i Ligjit për Këshillin Ekonomik-Social. (Kuvendi i Kosovës, Salla C203) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 10:00

  Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Prizrenit me pikën e vetme të rendit të ditës në lidhje me kërkesën për pezullim të financimit të klubit të futbollit “KF Liria” dhe formimin e një komisioni prej 5-7 anëtarëve nga ana e Kuvendit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit, Shtëpia e Bardhë)

 • 10:00

  Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën diskutuese me temë “Hartimi i politikave për reduktimin dhe ndalimin e përdorimit të qeseve dhe shisheve plastike”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO

 • 10:30

  Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, dhe kryesuesi i KGjK-së, Skënder Çoçaj, vizitojnë Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme. (Pallati i Drejtësisë, Hajvali)

 • 10:30

  Për nder të Ditës së Çlirimit të Skenderajt, Kuvendi Komunal mban seancë Solemne. (Kuvendi Komunal, Skenderaj)

 • 11:00

  Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe dhe merr pjesë në tubimin përkujtimor te lapidari i dëshmorit Basri Canolli – Shpendi në fshatin Marec të komunës së Prishtinës. (Marec, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 11:00

  Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, mban dëgjimin publik për Projektligjin për Diasporën. (Kuvendi i Kosovës, Salla C405) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO

 • 11:00

  Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Raportin Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE). (Kuvendi i Kosovës, salla N303) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO

 • 11:00

  Komisioni për Integrime Evropiane shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e ajrit nga ndotja; si dhe ndryshim-plotësimin e Ligjit për hetim parlamentar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204)

 • 11:00

  Zyra e BE-së në Kosovë organizon diskutimin me temën “Të drejtat e konsumatorit. (Shtëpia e BE-së, Prishtinë)

 • 11:00

  Kryetar i Ferizajt, Agim Aliu organizon dëgjimin publik me qytetarë. (Kuvendi i Komunës, Ferizaj)  

 • 11:00

  Drejtori i Inspekcionit i Komunes se Gjilanit, Nevzad Rushiti mban konferencë për media për 5 mujorin e punës dhe planifikimin për tre-mujorin e ardhshëm. (Zyra e kryetarit të Komunës, Gjilan)

 • 11:30

  Ekipi i Kosovës që do të përfaqësojë Kosovën në Lojërat e dyta Evropiane Minsk 2019, do të pritet nga ministri për Kulturë, Rini e Sport, Kujtim Gashi. (Kabineti i ministrit) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 12:30

  Grupi Parlamentar i LDK-së mban konferencë për medie. (Kuvendi i Kosovës, para sallës C301) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 14:00

  Organizata PEN shënon “Ditën ndërkombëtare të babait”, me lojëra dhe aktivitete të ndryshme nga fëmijë me baballarët e tyre. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO

 • 14:30

  Mbahet ushtrimi gjithëpërfshires, ku do të simulohet një aksident ajror dhe do të reagohet në përputhje me standardet e Agjencionit Evropian për Siguri në Aviacion. (Terminali i Aeroportit “Adem Jashari”) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 15:00

  Qeveria e Kosovës mban mbledhjen e rregullt, nën drejtimin e kryeministrit Ramush Haradinaj. (Ndërtesa e Qeverisë) ***Ngjarja mbulohet me kamerë nga EO.

 • 17:30

  Përmbyllet Programi “Lidershipi Transformues – Bursat dhe Partneritetet”, pjesë e të cilit 288 studentë kosovarë përfituan bursa për master dhe programe të certifikimit profesional në ShBA. Merr pjesë ambasadori amerikan Philip Kosnett. (Hotel “Emerald” Prishtinë)

 • 18:00

  Për nder të Ditës së Çlirimit të Skenderajt, mbahet manifestimi Qendror. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj)

 • 20:00

  Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës dhe Kino Armatën për nder të njëzetvjetorit të çlirimit të qytetit të Prishtinës organizon Javën e Filmit me shfaqjen e filmave “Një Muaj” nga Zgjim Terziqi dhe “Daullet e Rezistencës” nga Methieu Jouffre. (Kino Armata, Prishtinë)