Çfarë ndodh nëse pini shumë ujë me limon

Prishtinë | 06 Qer 2023 | 23:20 | Nga Ekonomia Online

Konsumi i ujit me limon është promovuar shumë nga ekspertët apo njerëzit e famshëm për përfitimet afatgjata që ka, përfshi këtu hidratimin apo ndihmën për rënien nga pesha, por si çdo gjë tjetër në jetë, edhe kjo bëhet e dëmshme nëse e kaloni masën. Ç’mund të ndodhë nëse pini më shumë ujë me limon nga ç’duhet?

1. Mund të dëmtoni dhëmbët

Limoni ka shumë acid, gjë që nuk i bën mirë dhëmbëve. Çfarë mund të bëni është të shmangni larjen e dhëmbëve pasi keni konsumuar ujë me limon. Në vënd të kësaj pini shumë ujë.

2. Limoni mund t’ju dëmtojë stomakun

Limoni i tepërt në ujin tuaj mund të shkaktojë dhimbje stomaku, djegie të tij apo ndjesi përzierjeje.

3. Lëkura e tij mbledh shumë baktere

Sado ta keni pastruar, mikrobet mund të gjenden aty, prandaj për të minimizuar riskun, merrni vetëm lëngun.

E mira është që të konsumohet të paktën një gotë ujë me limon në ditë për të qenë të hidratuar dhe për të larguar lodhjen.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme